Beslenme ve Diyet Polikliniği

T

Şeyma Merve Çetinkaya

BESLENME ve DİYET
UZMANI

Özel Düzce Göz Tıp Merkezimizimizde beslenme ve diyet alanında konusunda uzman kadrosuyla poliklinik hizmeti verilmektedir.

Detaylı bilgi için 0380 524 50 54 numaralı telefondan bize ulaşabilirsiniz.

Neşe Ceylan Zengin Beslenme ve Diyet Düzce

Beslenme ve Diyet Polikliniğinde
Sunulan Hizmetler

Beslenme; aktif kişiler ve sporcuların egzersiz için yaptığı hazırlığın önemli bir parçasıdır.

Sporcu beslenmesi, sporcuların yaptıkları spor dalına göre hem antrenmanlarını hem de müsabaka sırasındaki atletik performanslarının geliştirilmesi için hazırlanan özel bir beslenme programıdır.

İster yürüyüş yapın, ister pilates yapın, ister fitnes yapın, isterseniz maraton koşun… Hangi sporu yaparsanız yapın, spor yapanların sağlığın korunması, dayanıklılığın artması, konsantrasyon ve dikkat yeteneğinin iyi olması ve spordan maksimum faydayı sağlamak için sağlıklı beslenmelisiniz.

Ülkemizde "gebelik öncesi ve gebelik döneminde yetersiz ve dengesiz beslenme", anne ve bebek ölümlerinde önemli bir yer tutuyor. Ülkemizde her yıl yaklaşık 1 milyon 400 bin doğum gerçekleşmektedir. Gebelik öncesi ve gebelik döneminde yetersiz ve dengesiz beslenme, anne ve bebek ölümlerine yol açan birçok sağlık sorununu beraberinde getirmektedir.

Gebelik öncesi ve gebelik dönemindeki beslenme şekli ile bebeğin doğum ağırlığı, beyin gelişimi ve sağlığı arasında yakın bir ilişki bulunmaktadır. Ülkemizde beslenme bozukluklarına bağlı olarak, hamile kadınların % 58’inde demir yetersizliği anemisi (kansızlık) ile kan hücrelerinin yapımında gerekli olan folik asit, fiziksel ve zihinsel gelişimde etkili iyot ve kemik gelişiminde rol oynayan kalsiyum yetersizlikleri görülmektedir.

Ülkemizde her yıl yaklaşık 154 bin bebek düşük doğum ağırlığı ile doğmaktadır.Dünyada her yıl doğan altı bebekten biri 2500 gramın altında ve düşük doğum ağırlığı ile doğmaktadır. Bu oran Türkiye’de yüzde 10-12 arasıdır. Düşük doğum ağırlığının en önemli nedenlerinden biri, hamile kadınlarda görülen beslenme bozukluklarıdır. Gebelik döneminde enerji ve besin öğeleri gereksinimi artmaktadır. Bu ihtiyaç karşılanmadığı takdirde bebeğin büyüme ve gelişmesi için gereksinim duyulan besin öğeleri, annenin kendi dokularından sağlanır. Bunun sonucunda da annede, çeşitli hastalıklar ortaya çıkar ve enfeksiyonlara karşı direnç azalır.

Gebelik öncesi ve gebelik döneminde yetersiz ve dengesiz beslenme, anne açısından doğum risklerini beraberinde getirirken, gebelik zehirlenmesi ve anne ölümlerine yol açar. Bebeklerde ise fiziksel ve zihinsel gelişim geriliğine, hastalıklara yakalanma riskinde önemli oranda artışa ve ölü doğuma zemin hazırlamaktadır. Anne adayının uzun süreli yetersiz ve dengesiz beslenmesi, anne ve bebek ölümlerine yol açmaktadır. Gebelik öncesi ve gebelik döneminde beslenme, hem anne hem de doğacak bebeğin sağlığını önemli oranda etkilemektedir.

Diyabet tedavisinde amaç kan şekeri ayarını sağlamak diğer bir ifade ile kan şekeri yükselmelerini ve kan şekeri düşmelerini önlemektir. Bu ayarın sağlanması komplikasyonların gelişimini önlemek veya gelişmiş komplikasyonların seyrini yavaşlatmak için son derece önemlidir.

İyi bir diyabet kontrolü, kan şekeri seviyenizi mümkün olduğunca normale en yakın tutmak anlamına gelir. 

Modern çağın hastalıkları arasında yer alan obezite, vücutta yol açtığı problemlerin yanı sıra birçok ölümcül hastalığın oluşumunda rol oynaması nedeniyle insan yaşamını tehdit eden ciddi bir sorundur. Genel anlamda obezite hastalığı, vücutta yağ kütlesinin kas, iskelet ve su gibi yağsız kütleye oranla aşırı miktarda artması durumudur. Bir başka deyişle boy uzunluğuna oranla vücut ağırlığının normalin üzerinde olmasıdır. Aşırı yağ dokusuna bağlı olarak gelişen insülin direnci ve diyabet gibi pek çok kronik hastalığın birincil nedenlerinden bir tanesi olan obezite, çoğu zaman diyet ve destekleyici zayıflama yöntemleri ile önüne geçilebilen bir hastalıktır. Fakat şişmanlık seviyesinin çok yüksek olduğu ve yüksek risk altında olan obezite hastalarında hekim önerisi doğrultusunda mide küçültme ameliyatı, tüp mide ameliyatı, gastrik bypass gibi obezite cerrahisi yöntemleri ile de tedavi uygulanabilmektedir.

Günümüzde insanlar sağlıklı yaşamın yolunun sağlıklı beslenmeden geçtiğini anlamışlardır. Bu bakımdan sentetik ilaçlar yanı sıra doğal besin kaynaklarından hazırlanmış birçok doğal ürünü de hem hastalıklara karşı daha dirençli olmak ve hem de hasta iseler tıbbi tedavilerini güçlendirmek maksadı ile kullanmaktadırlar. Bu tür doğal ürünlerin birçoğunda gerçekten tedaviyi destekleyici, bünyeyi kuvvetlendirici özellikler mevcuttur. Ancak, özellikle hazırlanmasındaki dikkatsizlik ve kullanıcının hangi ürünü, nasıl kullanması gerektiği hakkındaki bilgisizliği dolayısı ile bazı durumlarda doğal ürün kullanmak faydadan çok zarar verebilmektedir. Batılı ülkelerde bu tür ürünlerin imalatı ve halk tarafından tüketimi kurallarla belirlendiğinden bu toplumlar doğal kaynaklardan daha sağlıklı bir şekilde yararlanma imkanına sahip olmuşlardır.

Ülkemizde ise çoğu, konu hakkında herhangi bir bilgi birikimi ve becerisi olmayan insanlar tarafından hazırlanıp insanımızın istifadesine sunulan bu ürünler, bazı durumlarda faydadan çok zarar oluşturmaktadır. Hastanın durumunu bilmeyen, doğal ürünün yan etkisinden haberi olmayan insanlar tarafından hazırlanan ve çoğu zaman yeterli dikkat ve özenle toplanıp muhafaza edilmeyen bu ürünlerin aktarlar marifeti ile veya sorumsuz bir takım insanlar tarafından medya vasıtası ile insanların kullanımına sunulması bazı mahzurları da birlikte getirmektedir. Ülkemizdeki bitki florası çok zengin olup, bitkisel kaynaklar açısından dünyada ilk sıralarda yer almaktadır. Bu bakımdan, insanlarımızın bitkisel ürünlerden istifade etme arzusundan daha tabii bir şey düşünülemez. Ancak bu tür ürünlerin usulüne göre, işin uzmanları tarafından hazırlanıp, tıbbi kontrol altında insanlara sunulması gerekmektedir.

Çocuklarda kilo alma / kilo verme, doğru beslenme alışkanlıklarının öğretilmesi ve bu konuda bilinçlenmelerini sağlamak için hazırız.

2018 yılında Türkiye Avrupa’da obezitenin en yüksek olduğu ülke oldu. Çocuklarda bu rakam %30’lar civarında. Çocuklarımız için yapacağımız en büyük iyilik önce tüm hayatları boyunca onlara sağlıklı beslenme alışkanlığı kazandırmak, bu konuda ihtiyaçları olan öz disiplini oluşturmalarına yardımcı olmak için çabalamak. Bu programın öncelikli amacı bu.

- Ailedeki beslenme hatalarının tespiti
- Kilo verme
- Beslenme eğitimi sağlayan keyifli özel oyunlar
- Hikayelerle birlikte haftalık hedefler
- Motive edici ödüller
ile bu programı birlikte sürdüreceğiz.

Beslenme ve Diyet Poliklinik
Beslenme ve Diyet Poliklinik

"Hayatta sahip olduğunuz en önemli şey sağlıktır!"

2007'den bugüne sizlerleyiz...

Bize Ulaşın

Kültür Mah. 718 . Sok. No: 22/5
(Yunus Market Arkası)
Merkez / DÜZCE, PK 81010

0380 524 50 54

Çalışma Saatleri
  • Pazartesi-Cuma : 08:00-17:30
  • Cumartesi : 08:00-17:30
  • Pazar : Sadece Acil Çağrı